درباره کتاب های خودیاری

9 دیدگاه‌ها

راستش اول می خواستم یه مرور روی کتاب «آیین دوستیابی» دیل کارنگی داشته باشم ولی دیدم که خیلی تند رفتم، بنابراین به نظرم بهتره که چند تا از کتاب های خودیاری که خوندم رو مرور کنم و نظر کلی‌ام رو راجع به این سبک از کتاب ها بنویسم.

چگونه دوست پیدا کنیم و روی مردم اثرگذار باشیم (آیین دوستیابی)

کتاب «How to Win Friends and Influence People» که در ایران به نام مختصر «آیین دوست‌یابی» منتشر شده، یکی از اولین کتاب‌های سلف هلپ یا خودیاری بود که اولین بار در سال ۱۹۳۶ (هشتاد سال پیش) منتشر شد. موفقیت تجاری فوق العادهٔ این کتاب باعث انتشار صد‌ها جلد کتاب مشابه در سال‌های بعد شد که ادعا می‌کردند می‌تونند در زندگی خواننده‌ها معجزه کنند. من تا قبل از خوندن این کتاب، از این جور کتاب‌ها دوری می‌کردم ولی پیشنهاد و ارجاع چند‌تا کتاب دیگه باعث شد که در نهایت اون رو بخونم و مطمئن بشم که قبلاً هم اشتباه نمی‌کردم. قبل از این که ادامهٔ مطلب رو بخونید، می‌تونید نکاتی رو که در کتاب اومده رو در ویکی‌پدیا بخونید. مطمئن باشید چیزی رو از کتاب اصلی از دست نمی‌دهید. در متن فصل‌ها نویسنده تجربه‌های موفق کسانی که از این اصول پیروی کرده‌اند رو آورده. این افراد عمدتاً سیاستمدارها یا بازاریاب‌ها هستند و البته شاگردان خود کارنگی – کسانی که با استفاده از این کتاب شاهد معجزه در کار و زندگی‌شون بوده‌اند.

از جهات مختلفی کتاب رو دوست نداشتم ولی صرفاً به این نکته اشاره می‌کنم که یک انسان مبادی آداب در اکثر مواقع بدون این که این کتاب رو بخونه هم مطابق این اصول ساده عمل می‌کنه. اما نکتهٔ اصلی که می‌خواهم بهش اشاره کنم اینه که واقعاً این کتاب سعی داره چه نوع رفتاری رو ترویج بده. به نظر من این کتاب به نوعی یه راهنمای خودیاری برای کسانیه که سوسیوپاتی دارند. به مردم لبخند بزنید و ازشون تعریف کنید تا در نهایت اون چیزی که می خواهید رو از چنگشون دربیارید. برای من آزاردهنده‌ترین قسمت کتاب جایی بود که داستان راکفلر رو تعریف می‌کنه که با این رفتارهای ریاکارانه، اعتصاب کارگرهای زیردستش رو جمع می‌کنه. کارل مارکس درونم موقعی که اون قسمت رو می‌خوندم داشت زمین رو گاز می‌گرفت. (البته الآن که بیشتر دربارهٔ بازار آزاد خوندم شاید کمتر از این بی عدالتی به خشم بیام. )

کتاب های دیل کارنگی و برایان تریسی و دونالد ترامپ(!) و دوستان، شامل یه سری توصیه بدیهی و معمولی همراه با مقدار زیادی تعریف و تمجید از خودشون هستند که راه حل ها رو برای همه تعمیم می‌دهند و تضمین می کنند که با خوندن اون‌ها موفق می‌شید. تا حد زیادی میشه با دیدن شکل جلد و عنوان کتاب، اینجور کتاب‌ها رو فیلتر کرد.

هنر ظریف اهمیت ندادن: روش ضدشهودی یک زندگی خوب

قبل از خوندن کتاب با مارک منسون آشنایی نداشتم و تنها چیزی که من رو بهش جذب کرد عنوان خاص و جالبش بود. اگه از اسم کتاب بگذریم، باید بگم که کتاب از همون صفحات اول من رو مجذوب خودش کرد. کتاب با ذکر زندگی چارلز بوکوفسکی، نویسنده و شاعر آلمانی – آمریکایی و توصیه اش برای تلاش نکردن شروع میشه. بوکوفسکی قمارباز و الکلی بود و زندگی شخصی‌اش هم تعریفی نداشت و طبعاً آخرین کسیه که انتظار دارید راهنمای زندگیتون باشه. این شروع نشون داد که این کتاب با کتاب های دیگه متفاوته.

اگه بخوام خلاصه بگم این کتاب دربارهٔ فکر کردن راجع به اینه که چه چیزهایی توی زندگی مهم هستند و چه چیزهایی نیستند. قبلاً یکی از مطالب وبلاگ مارک منسون رو ترجمه و منتشر کرده بودم و این کتاب هم تا حد زیادی شبیه مجموعه‌ای از پست های وبلاگیه که در قالب یه کتاب جمع آوری شدند. (معمولاً وبلاگ نویس هایی که کتاب منتشر می‌کنند به سبک نوشتاری وبلاگشون وفادار می‌مونند) بستگی به دید شما این می تونه نقطه ضعف یا قدرت یک کتاب باشه. خوبی این موضوع اینه که متن کتاب روان و ساده خوانه و میشه بدون خستگی دنبالش کرد. در عین حال چون همهٔ مطالب سعی در دنبال کردن یه موضوع واحد دارند چیزی از انسجامش هم کم نشده.

مارک زندگی پر ماجرایی داشته و به نظر من توصیه هایی که می‌کنه می‌تونه آدم رو به فکر فرو ببره. همونجوری که پذیرفتن متوسط بودن که در پست «در دفاع از متوسط بودن» آورده، تا حدی خلاف توصیه های متداول به نظر می‌رسه ولی اگه درباره‌اش فکر کنید به این نتیجه می‌رسید که شاید این کار به احساس خوشبختی بیشتری ختم بشه.

در آخر این رو هم بگم که مارک یه زمانی منتور و مشاور برای دوستیابی بوده 🙂 کتاب «مدل ها» (Models) که دربارهٔ شیوه های اغوا و جذابیت برای مردانه، توصیه های جالبی دربارهٔ سبک زندگی داره و خوندن اون رو هم توصیه می کنم.

تختت رو مرتب کن:‌ چیزهای کوچکی که می‌توانند زندگی شما و حتی دنیا را تغییر دهند

ویلیام مک ریون آدمیرال نیروی دریایی آمریکاست و در این کتاب درس هایی که از آموزش نظامی سخت شش ماهه تفنگداران دریایی گرفته و مواقعی که این تجربه ها بهش کمک کرده رو آورده. در واقع این کتاب کوتاه شامل ۱۰ توصیه است که مک ریون در یک سخنرانی در دانشگاه تگزاس بهشون اشاره کرده است. خیلی از این توصیه ها شاید بدیهی به نظر برسند ولی به نظر من خیلی مهم‌اند. به نظر من تفاوت بین توصیه های این کتاب و امثال آیین دوستیابی در صداقت پشت توصیه های این کتاب یا لااقل اینه که میشه چنین حسی رو برداشت کرد.

سبک زندگی نظامی برای من خیلی جذابه. همیشه سعی کردم دیسیپلینم رو افزایش بدم و توی ذهنم یه برنامه نظامی مثل اونی که تو این کتاب اومده برای ساختن شخصیت آدم می‌تونه مفید باشه (هر چند مطمئنم که توش دووم نمیارم).

و دیگران …

درباره کتاب «فلسفه زندگی:‌ راهنمای فلسفی زیستن در دنیای امروز» قبلاً جداگانه نوشتم وگرنه این کتاب هم یکی از بهترین های سلف هلپی بوده که خونده ام. کتاب «اینترنت با مغز ما چه می‌کند» دربارهٔ ارتباط عادات ما و تکنولوژیه که خوندنش می‌تونه کمک کنه رابطهٔ سالمتری با فناوری داشته باشیم. راستش توی دلم دوست دارم برگردم به حداقل ۳۰ سال پیش که فناوری دیجیتال انقدر به همه جا سرایت نکرده بود. در نهایت بگم که اگه کتابی ادعا می‌کنه که می‌تونه شما رو با خوندنش به موفقیت برسونه، قریب به یقین جزو کتاب‌های چرنده و به نظر من اگه وقتتون رو صرف خوندن یه کتاب علمی در هر زمینه‌ای کنید احتمال موفقیت شما بیشتره.برچسب‌ها:

 1. حامد گفت:

  سلام
  آیا کتاب مارک مانسون به فارسی هم ترجمه شده است؟

  1. احمد مدیر گفت:

   سلام. فکر نکنم. حداقل من ترجمه‌ای از این کتاب در بازار ندیدم.

 2. بهنام فلاح گفت:

  احمد عزیز کتاب های مفیدی بودن؛حتما مینویسم تا بخونمشون؛ خیلی مشتاقم یه مطلب راجع به کتاب انسان خردمند یوال نوح هراری بنویسی تا زمانی که از شر کنکور خلاص بشم(اگه نوعی به تعویق اندازی نباشه) و بخونمش😊

  1. احمد مدیر گفت:

   ممنون. حتماً جزو برنامه‌هام هست. راستش قصد دارم که ترجمه‌اش رو بگیرم و دوباره مرورش کنم (چون به جرئت ارزش چند بار خوندن داره) و یه مطلب جامع یا حداقل چند تا مطلب درباره چیزهایی که ازش یاد می گیرم بنویسم . در عین حال احتمالاً یه مطلب هم درباره کتاب نات گیوین ا فاک هم بعد از خوندن مجددش بنویسم. امیدوارم مفید هم باشه. 🙂

 3. افشین گفت:

  سلام.
  من با خوندن یکی از پست های صدرا علی آبادی و اشاره ای که به اسم شما کره بود به وبلاگتون رسیدم. و دارم تو وبلاگتون چرخ میزنم به قول معروف 🙂 و البته لذت میبرم.
  یه سوال داشتم. اینکه لینکی از کتاب هنرظریف اهمیت ندادن برای دانلود دارین. pdf ش رو پیدا کردم . نسخه ی Epub ش رو میخواستم که روی کتابخوان بخونم. ممنون

  1. احمد مدیر گفت:

   سلام. ممنونم.
   برای دانلود کتاب‌ها همیشه می تونید از libgen.io استفاده کنید. از این لینک می تونید کتاب رو دانلود کنید. خدا ما رو ببخشاید.

 4. بهروز گفت:

  کتاب مارک مانسون به فارسی هم ترجمه شده است
  https://www.30book.com/Book/75380/

 5. رضا گفت:

  سلام ممنون می شم اگر ترجمه فارسی یا پی دی اف انگلیسی از کتاب الگوها نوشته مارک منسون سراغ دارید معرفی کنید .
  سپاس

  1. احمد مدیر گفت:

   سلام. این کتاب ترجمه نشده. میتونید نسخه های پی دی اف و ایپاب رو از لینک های پایین دانلود کنید:
   http://booksdescr.org/item/index.php?md5=1AA69BA346DC4AD8E406CFBD6A3C5653
   http://booksdescr.org/item/index.php?md5=CE1525DB179798376DEBF8E62768D408

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *