بررسی کتاب آدم‌های کم‌رو

11 دیدگاه‌ها

من تصمیم گرفتم که بپذیرم، به قول توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزار، که خجالتی بودن یه ویژگیه نه یه باگ.
— از متن کتاب

امروز می‌خوام به بهانه نوشتن درباره کتاب Shrinking Violets از جو موران، نظر و تجربهٔ خودم رو دربارهٔ این موضوع بنویسم. ترجمهٔ رضایت‌بخشی از عنوان کتاب به ذهنم نمی‌رسه، اسم کتاب در واقع از نوعی گل بنفشه گرفته‌شده که احتمالاً تحت شرایط خاصی تو خودشون جمع می‌شوند. البته وقتی کسی در زبان انگلیسی این اصطلاح رو به کار می‌بره نه به بنفشه، بلکه به افراد بسیار خجالتی اشاره می‌کنه. کتاب متوسطی (به جز فصل آخر) بود و به سختی تمومش کردم. دلیل عمده‌اش این بود که کتاب بیشتر درباره خجالتی‌بودن بریتانیایی‌ها بود تا بررسی جهان شمول قضیه. علاوه بر این، کتاب اکثراً به بررسی تاریخی افرادی که مشهور به خجالتی بودن هستند می‌پردازه و این افراد مشهور هم احتمالاً بیشتر برای بریتانیایی‌ها شناخته‌شده هستند. خبری از بررسی ابعاد مختلف این پدیده نبود و برای همین در نظر دارم که کتاب‌های دیگه‌ای هم در این زمینه بخونم.

اما چرا یه نفر باید خجالتی باشه؟ در این کتاب اومده و همه هم می‌دونند که این مسأله به هیچ وجه عاقلانه نیست. در کتاب دلایل زیادی اومده ولی من توضیح تیم اوربان رو قانع‌کننده‌تر می دونم. در هر صورت خجالتی‌بودن هم ناشی از وراثت (با یه سری آزمایش ساده میشه خجالتی یا ترسو بودن نوزادها رو بررسی کرد) و هم ناشی از تربیته. بخش ناشی از وراثت مربوط به هزاران سال قبله که بقای ما وابسته به پذیرفته‌شدن در گروه بوده ولی حالا در زندگی شهری مدرن صرفاً یه ژن بد به حساب میاد. تجربه ریجکت‌شدن و انزوا هم می‌تونه عوامل محیطی این مسأله باشه.

اما من از وقتی به یاد دارم خجالتی بودم. از دلیل این مسأله دقیقاً اطلاع ندارم و علاقه‌ای هم ندارم که بخوام زیاد راجع بهش بحث کنم (من که روانکاو فرویدی نیستم!). نکته اما اینجاست که تا قبل از این که وارد دانشگاه بشم این مسأله اصلاً اذیتم نمی‌کرد. دوستان مدرسه، فامیل، محل و جاهای دیگه به صورت تفکیک‌شده، محدود و کم‌تعداد بودند و من عملاً فشاری برای گسترش دایرهٔ روابط اجتماعیم احساس نمی‌کردم. اما وارد دانشگاه می‌شویم. دانشگاه یه محیط متفاوت از نظر اجتماعی بود و در عین حال فشارهای دیگه‌ای هم بهم وارد می‌شد که مجبورم می‌کرد سعی کنم با افراد جدیدی دوست بشم.

اما دانشگاه هم اون‌طوری که برنامه‌ریزی کرده‌بودم پیش نرفت. رابطهٔ محدودی در روزهای اول بین من و همکلاسی‌هام شکل گرفت. بعدش چشم باز کردم و دیدم که همهٔ بچه‌ها عملاً به یه سری گروه ایزوله تقسیم شده‌اند که اگه بخوام بهشون بپیوندم قدم اول رو باید خودم بردارم. اینجا بود که خجالتی بودن کار دستم داد. به دانشگاه می‌رفتم، به خاطر درس‌هایی که خیلی از درس‌های دبیرستان سنگین‌تر بود استرس داشتم و تقریباً هیچ دوستی نداشتم و آشنایی‌هایی که با افراد دیگه داشتم عملاً استرس بیشتری بهم وارد می‌کرد. در عین حال من که همیشه مطابق انتظارات اجتماع رفتار کرده بودم کاملاً گیج شده بودم که از این به بعد باید چی کار کنم. وقتی در انتهای ترم سوم رشته‌ام رو تغییر دادم معدود روابط اجتماعی‌ام رو که شانسی ایجاد شده بود دور ریختم و وارد دانشکدهٔ جدیدی شدم که توش کسی رو نمی‌شناختم.

و هنوز هم تغییری نکرده‌ام. برای عوض کردن خودم به جاهای مختلفی رفتم و از افراد مختلفی مشورت گرفتم. حتی به یه سری راه‌حل‌ها روی آوردم که از نظر خودم اکستریم محسوب می‌شد. وسواس و کمال‌خواهیم باعث می‌شد در شروع هر ترم یا هر سال یا هر هفته با خودم بگم که این دفعه عوض میشم. که وقتی یه فرد غریبه بهم زنگ زد بدون معطلی جواب میدم. که وقتی اگه یه جنس تاریخ مصرف گذشته یا گرون تر از قیمت روش رو خریدم، میرم و به فروشنده اعتراض می‌کنم. با اعتماد به نفس میرم و با دختری که ازش خوشم اومده صحبت می‌کنم. خودم رو وارد حلقه‌های اجتماعی جدید می‌کنم. ولی هیچ وقت موفق نشدم و شکست خوردن در این نقشه‌هایی که واسه خودم می‌کشیدم حالم رو بدتر هم می‌کرد.

اما حالا تصمیم‌گرفتم که مثل نویسندهٔ کتاب به صورت رواقی‌وار این سرنوشت محتوم رو قبول کنم. نکته اینجاست که این درونگرایی و خجالتی بودن کاملاً من رو فلج نکرده. اون راهی که بعضی از شخصیت‌های این کتاب در پیش گرفتند و خودشون رو ماه‌ها در خونه حبس کردند یا به جزایر دور افتاده‌ای رفتند که با کسی صحبت نکنند رو مد نظر ندارم (البته اگه می‌تونستم این کارها رو انجام بدم خیلی خوب می‌شد!) من می‌تونم اکثر اوقات یه تصویر قابل‌قبول از خودم ارائه بدم. ممکنه این ویژگیم باعث بشه که بعضیا فکر کنند بداخلاق و یا ضد اجتماعی هستم، شاید اگه یکی از این تی‌شرت های پایین داشتم بهم کمک می‌کرد! اما باید بپذیرم که نمی تونم تصورات همه نسبت به خودم رو تغییر بدم.

از این به بعد می‌تونم تصور کنم که بعد از هر مکالمه احساس یه آدم شکست‌خورده رو خواهم داشت. شاید در نهایت هیچ وقت یه مکالمه رو شروع نکنم و سعی نکنم با کسی دوست بشم. ولی همهٔ این‌سال‌ها به من یاد داده که حتی اگر این‌طور باشه می‌تونم تصور کنم که هیچ‌وقت تنها نخواهم ماند.

پی نوشت: قبلاً برای ترجمه عنوان کتاب از «بنفشه‌های خجالتی»‌ استفاده کرده بودم ولی دیدم که وب‌سایت ترجمان از عنوان «آدم‌های کم‌رو» برای این کتاب استفاده کرده. برای پیروی از ترجمان که اولین بار هم کتاب رو اون‌جا دیدم از این اسم استفاده می‌کنم.



برچسب‌ها:

 1. امیر گفت:

  این مسئله بزرگترین دغدغه‌ی زندگیم‌ه که شب و روز دارم بهش فکر می‌کنم. اصلی‌ترین مسئله همین فوبیای اجتماعیه و در کنارش حسادت، مقایسه و نفرت از دیگران هم کنارشه. یه سری حسّاسیت‌ها و اخلاقیات غیرمنطقی و الکی هم دارم. ترکیب همه‌ی اینا منو تشکیل داده. نمی‌دونم با این همه عادت مخرّب باید چی کار کرد. یعنی هیچ راهی نیست؟

  1. احمد مدیر گفت:

   امیر جان، من از جزئیات زندگی شما اطلاع خاصی ندارم که برات نسخه بپیچم ولی چند تا نکته به مطالبی که توی این پست آوردم باید اضافه کنم و امیدوارم کمک کنه.
   راستش من هم تا حد زیادی تمام این ویژگی هایی که بهش اشاره کردی دارم. علاوه بر اون یه مقداری هم OCD و کمال خواه هستم که اوضاع رو بدتر می کنه. (احتمالا از الگوی زمانی انتشار مطالب تو این وبلاگ هم بشه حدس زد).
   یه نکته که می تونه کمک کنه پیش داوری نکردن درباره نیات و انگیزه های دیگرانه. قبل تر ها سعی می کردم هر تعاملی رو تحلیل کنم و ببینم که طرف مقابل کجا می خواد از من سوءاستفاده کنه و همین تفکرات خیلی از نظر روانی بهم ضربه زد. نکته اینجاست که اکثر آدم ها هم شبیه خود ما هستند و یحتمل نیت شیطانی پشت اعمالشون نیست.
   نکته بعدی قبول کردن اینه که این دنیا عادلانه نیست. پذیرفتن هر چه سریعتر این موضوع به آدم کمک زیادی می کنه. من عادت داشتم که با اعداد و ارقام خودم رو با بقیه مقایسه کنم ولی با ورود با دانشگاه دیدم که لزوماً نمره معیاری از سواد و یا حتی تلاش آدم نیست. خب این خیلی اذیتم کرد (به خصوص این که کسانی که به استاد نزدیک تر بودند نمره بیشتری می گرفتند و خجالتی بودنم نمیذاشت که من اون جوری باشم، در نهایت توی ذهنم می گفتم که حتما توطئه ای در کاره 🙂 ) هنوز هم این مسأله اذیتم می کنه ولی دارم سعی می کنم به معیارهای دیگه ای که هست توجه کنم.
   در آخر برای این که خیلی جوابم طولانی نشه، و اگه اونطور که گفتی این موضوع بزرگترین دغدغه اته، مراجعه به مشاور رو توصیه می کنم. راستش خودم به مشاور مراجعه کردم و جواب نگرفتم. برای همین الآن به کل این صنف بدبینم، ولی به تجربه خودم هم اعتماد کافی ندارم و به نظرم استفاده از کمک یه حرفه ای ممکنه کمکت کنه.

   1. امیر گفت:

    منم از کمال‌خواهی شدیدی رنج می‌برم. چند ماهه که می‌خوام مهارتی رو تو رشته‌ی خودم یادبگیرم، هنوز نتونستم شروع کنم و تو مرحله‌ی انتخاب فیلد و منابع موندم. می‌خوام همه چیز رو بدون نقص داشته باشم 🙂
    قسمت نیت و انگیزه که گفتی جالب بود. نگران این نیستم که بقیه ممکنه ازم سوء استفاده کنن ولی به‌شدت نگران اینم که انتظاراتی که فکر می‌کنم ازم دارن رو برآورده کنم. به خاطر همین همیشه تو جمع توجه‌م به خودمه که مبادا انتظارات توهمی دیگران رو برآورده نکنم. حتی از ترس اینکه مطابق انتظارات شخص یا جمعی نباشم به سمتشون نمیشم.
    اصلا نمی‌تونم خودم رو اینجوری بپذیرم. قابل هضم نیست برام که دیگران مشکل نداشته باشن و من مشکل روانی داشته باشم.
    کمک حرفه‌ای گرفتم ولی جواب نداده. شاید هم باید سی بی تی رو جدی‌تر بگیرم. نمیدونم. قضیه اساسی‌تر از این حرفاست.

    1. احمد مدیر گفت:

     خب پس خیلی شبیه همیم 🙂 کامنت اولت رو که دیدم خیلی اشتراکات با خودم پیدا کردم.
     به هر حال امیدوارم روزای بهتری بیاد.
     موفق باشی.

    2. هانیه گفت:

     سلام آقا امیر ببخشید میخواستم بپرسم که راهی واسه درمانش پیدا کردین،اخه کامنتاتون رو که خوندم خیییلی شبیه بودیم

 2. محمد گفت:

  سلام اقا احمد
  این کتاب Shrinking Violets رو چجوری میشه تهیه کرد؟ بی دی اف اش رو دارین؟
  خیلی ممنون

  1. احمد مدیر گفت:

   سلام. از libgen.io می تونید نسخه ای پابش رو دانلود کنید. لینک دانلودش هم اینجا است.

   1. محمد گفت:

    خیلی ممنون از شما

 3. یه خجالتی گفت:

  سلام.من از وقتی این پستت و خوندم یعنی همون موقع که تازه نوشته بودین کلا به عنوان یه مطلب متفاوت تو این زمینه همیشه تو ذهنم بود.چون همه جا میگن با خجالتی بودنتون بجنگین و این حرفا.امروز ولی دیگه احساس کردم بریدم.از اینکه همیشه استرس دارم و خجالتیم واقعا حال بدی دارم.چون متاسفانه شغلی دارم که بسیار با دیگران در ارتباطم ….
  خیلی زندگی سختی دارم.و کسی چه می داند.

 4. ماهی گفت:

  سلام بچه ها منم سالهای سختی رو پشت سر گذروندم تنها و بی دوست اما تصمیم گرفتم که زیاد کتاب بخونم و بیشتر رو ظاهرم کار کنم و ژست های خوب بگیرم و اعتماد به نفس رو جذب کنم . تو این سالها خیلی از خودم راضی بودم .

 5. حسن حسن وند گفت:

  ادم کمرویی وخیلی وقت است دارو مصرف میکنم حالا دارو جواب نمیدهد فقط خواب زیاد وکم حرف بدون صحبت وفکرم زیاد به این است ازدنیا زود برم همیشه دلم پراست میرم یه جایی پاهام لرزان وبیقرار وترس ودلهره زیاد دارم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *